Bitva o pojistné

Jak se ukuchtil kompromis mezi podnikateli a vládou

Začátkem minulého týdne se zdálo, že mnozí podnikatelé budou raději vracet živnostenské listy. Spočítali si totiž odvody, které budou muset podle nových zákonů odvádět státu, a mnohým vyšlo, že by vlastně po všech srážkách pracovali zadarmo. Nyní to vypadá, že se během série schůzek ministra financí Ivana Kočárníka a delegace Svazu podnikatelů podařilo hrozbu odvrátit.Když se před necelými šesti týdny definitivně rozhodlo, že 1.ledna 1993 se skutečně rozběhne nová daňová soustava. Bylo jasné, že od téhož data musí také začít fungovat nový systém pojištění. Česká národní rada schválila svou „deklaraci svrchovanosti“ a rozjela kvapík narychlo přijímaných ekonomických zákonů.

20.listopadu jsou v ČNR schváleny zákony o zdravotním a sociálním pojistném. První pobyl před schválením v parlamentu 40 dní, druhý již pouhé čtyři dny. Někteří poslanci přiznávají, že k zákonům přistupovali laxně, s vědomím, že budou brzy novelizovány. Česká tripartita, zejména odbory, vyslovila nesouhlas s postupem vlády, neboť došlo k schválení zákona o zdravotním pojistném v jiné podobě, než byla v tripartitě projednána. Odvod z vyměřovacího základu zdravotního pojistného se například na návrh ministra zdravotnictví Petra Loma zvýšil téměř o dvojnásobek, na 13,5%.

11.prosince se v Hustopečích schází česká tripartita, podnikatelé otevírají otázku únosnosti daňového zatížení zejména samostatně…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte