Pane ministře, jaké sporné otázky dnes existují v polsko- československých vztazích?

Vztahy mezi našimi zeměmi jsou dobré, dokonce bych řekl velmi dobré. Otázky, které je třeba řešit, tu samozřejmě jsou a budou, tomu se mezi sousedy neubráníme.

Především musíme na té naší dlouhé hranici zlepšit životní prostředí. Měli bychom spolu podepsat všeobecnou, ale zároveň dost podrobnou smlouvu o jeho ochraně. Zatím nic takového nemáme. Polsko činí různé návrhy, Československo souhlasí, že jde o důležitou věc, ale smlouva zatím neexistuje.

Je také třeba zlepšit výměnu mládeže. U Poláků, Čechů i Slováků existují různé vzájemné předsudky. Mladá generace jimi ještě není zatížená, a proto bych rád, kdyby co nejvíc cestovala.

Bylo by také dobré, kdyby fungovala smíšená polsko- československá komise zabývající se interpretací společných dějin. V tom ohledu máme výborné zkušenosti s Německem.

Domníváte se, že Polsko, Maďarsko a Československo (středoevropská Trojka, jak se začalo říkat) by měly navenek, ve své zahraniční politice a třeba i obraně postupovat společně? Nebo by každá země měla jít samostatnou cestou a nezdržovat se příliš ohledy na sousedy?

Jediný možný způsob je společný postup. Považuji za velmi důležité, aby naše země slaďovaly svou zahraniční i hospodářskou politiku. Potřebujeme to všichni tři, posiluje to naše pozice vůči světu i vůči Evropě.

Abych mluvil konkrétně: minulý týden se ve Washingtonu konala konference o pomoci…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte