Nic není v Evropě, jak bývalo. Padl nejen jaltský systém, fixující rozdělení Starého světa mezi dva nepřátele na život a na smrt, padl i systém versailleský, jak jej zrodila 1.válka.

A přestože nejsou tyto změny plodem horké války, pouze konce války studené, podkopaly natolik evropskou stabilitu, spočívající čtyřicet let paradoxně na vratké rovnováze mezi nesmiřitelnými protivníky, že si čerstvě vzniklá nejistota vyžaduje jakési poválečné mírové konference. Podobně jako v roce 1919 by se na ní mohly hlavní mocnosti spolu s malými státy dohodnout na nejrozumnějším uspořádání kontinentu, jež by posvětily autoritou své síly. Síly, která je dnes dána víc než kdy předtím vahou ekonomik. O bohatství jako záruku klidu a o chudobu jakožto zdroj rozvratu jde po kolapsu ideologií především.

Přestože to nikdo přímo neřekl, bylo setkání téměř padesáti ministrů zahraničí KBSE minulý čtvrtek a pátek (30. a 31.ledna) v Praze jakousi první fází takové mírové konference, která by mohla se vší slávou propuknout za pár měsíců ve Finsku pod krycím názvem Helsinky 2.

Jestliže se donedávna západní Evropa cítila před chaosem chráněna svým jaderným potenciálem, hrozba se dnes změnila. A tato Evropa má velké obavy. Cítí se ohrožena rozpadem Sovětského svazu a Jugoslávie: gigantickým atomovým arzenálem ponechaným téměř bez kontroly i přízrakem opravdové války s rozbombardovanými městy a mrtvými přímo v Evropě.

Islám s Evropou

Jak na takové…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte