O slavnosti, hostech a čase

Němcův legendární film neztrácí aktuálnost

O filmu režiséra Jana Němce O slavnosti a hostech 1966 jsem vždycky jen četl. Neměl jsem, kde bych ho viděl. Bez videa, bez možnosti docházet na tajné projekce „trezorových filmů“. V 80.letech režim pro klubová kina některé filmy 60.let uvolnil, ale tenhle mezi nimi nebyl a bylo jaksi společensky nemístné domnívat se, že by být mohl. To je přece jeden z nejostřejších výpadů proti režimu! - tvrdily vlastně shodně obě strany. Jen každá z toho vyvozovala, dle svých možností, jiné důsledky. Konečně 24.listopadu 1992 měl film O slavnosti a hostech opožděnou premiéru v televizi. Pro toho, kdo ho znal jen z doslechu a četby - netušeně aktuální záležitost!

Srozumitelná absurdita

Sedm hostů jí a popíjí a útržkovitě, nesrozumitelně hovoří o všem a o ničem. Něco jako snídaně v trávě. Vedou se řeči. Když vám četba, vzdělání a předsudky nabídnou tzv. osvědčené kategorie, řeknete si nejspíš: stylizace inspirovaná absurdním divadlem, typický přístup českého umění 60.let. Poněkud zděšeni po chvíli zjistíte, že jim velmi dobře rozumíte, že je znáte, je to tón, který večer před odvysíláním filmu zněl ve zpravodajských relacích: politici říkají do nastrčených mikrofonů jakási vzájemně se vylučující torza, jež sama o sobě jdou pochopit málo nebo vůbec, víc jako rozporuplný celek, kterému můžeme říkat obraz demokracie. Pokud jsme optimisty. O slavnosti a hostech zdaleka není jen ostře…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte