Torricelliho zákon

Dilema protikubánských sankcí

Minulé úterý Valné shromáždění OSN podpořilo Kubou navrženou rezoluci, která kritizuje americký zákon o demokracii na Kubě, zvaný Torricelliho. Pro hlasovalo 59 zemí, například i Francie a Kanada, proti byly se Spojenými státy pouze Rumunsko a Izrael. Československo patřilo k 71 zemím, které se zdržely hlasování. Protože v OSN se berou v potaz jen hlasy pro a proti, Kubou navržená rezoluce byla přijata poměrem 59:3. Vzhledem k rozruchu, který zákon vyvolal, stojí za to podívat se podrobněji na jeho obsah.

Čas je zralý na akci

Zákon, navržený demokratickým kongresmanem z New Jersey, Robertem Torricellim, byl těsně před volbami schválen Kongresem a podepsán prezidentem Bushem. Zákon na podporu nenásilného přechodu k demokracii na Kubě cestou vhodného nátlaku na vládu Kuby a podpory kubánského lidu, jak zní přesný název, má 11 částí, přičemž první z nich pouze dovoluje používat kratší označení Zákon z roku 1992 o demokracii na Kubě. Poslední oddíl naopak definuje termín „osoba ze Spojených států“, pod kterým se podle naší terminologie rozumí fyzická nebo právnická osoba. Ostatních 9 oddílů velmi konkrétně, poučně a poutavě popisuje, jak se vláda Spojených států zasadí o konec Castrova totalitního režimu.Druhá část zákona se sice jmenuje Závěry, ale ve skutečnosti jde o východiska. Shrnuje současnou vnitropolitickou situaci na Kubě a slouží vlastně jako vysvětlení a ospravedlnění celého zákona.…

v48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte