Předčasný hold budoucímu českému prezidentovi

Postkomunističtí intelektuálové neselhali v tom, že neuměli vládnout, ale v tom, že nedokázali pojmenovat nové skutečnosti. Dnes se nám nabízí zjednodušený výklad skutečnosti - volba mezi „žulovým“, pragmatickým premiérem a charismatickým kandidátem na prezidenta, humanistou, který by měl dávat vznikajícímu českému státu „lidský rozměr“, přesahující únavnou a plytkou každodennost.

Kritika disentu, dnes většinou formulovaná jako kritika „romantických intelektuálů“, je zavádějící a bezvýchodná. Zavádějící proto, že zásadní teze disentu chápe jen jako subjektivní řešení, východisko pro úzký okruh jednotlivců, a bezvýchodná v tom, že nepřijetím těchto tezí popíráme kontinuitu postkomunistického vývoje.Ve skutečnosti našly zdánlivě idealistické a abstraktní představy disidentů své pragmatické potvrzení v pádu komunismu, který byl disentem předvídán a iniciován. Zdánlivě pragmatické ideje dnešní ODS nejsou o nic míň vizionářské, než byly myšlenky disidentů.Rozpor mezi Václavem Havlem a Václavem Klausem nevyplývá z rozdílu mezi charismatickou a pragmatickou osobností. Je sporem dvou vizionářů a vizionářskou perspektivu dnešní české společnosti ztělesňuje Václav Klaus, ne Václav Havel.Havlovou zásadní reflexí byl objev pojmu „emancipované ideologie“, tedy ideologie, která si podrobila každou myslitelnou skutečnost i samotnou moc a která už nebyla schopná produkovat nic víc, než opakovaně nesmyslné obrazy vlastní…

v47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte