Praha ve smogu

Monitorovací systém pracuje, výsledek je ale k ničemu

Na pražském telefonním čísle 116 - předpověď počasí - by od října letošního roku měly být volně dostupné informace o znečištění vzduchu. Nejsou. Ženský hlas z magnetofonu pouze sděluje, že údaje z automatického monitoringu kvality ovzduší nejsou dostupné. Zařízení se modernizuje.

Poklice na hrnci

V prvních třech listopadových dnech ležel nad pražskou kotlinou vzduch zahuštěný zplodinami z továrních komínů a výfuků aut jako poklice nad hrncem. Kdo dostal astmatický záchvat, rýmu nebo jen těžce dýchal, se ale o příčinách svých potíží mohl pouze dohadovat. Média ani pražský magistrát totiž veřejnost o stavu znečištění neinformovaly. Přitom už víc jak rok platí zákony - o ochraně ovzduší a státní správě - a od letoška i smogová vyhláška, které úřadům ukládají povinnost občany varovat, pokud koncentrace znečištění přesáhne hygienickou mez.Pražský vzduch měří automatický imisní monitoring kvality ovzduší (AIM), který provozuje Český hydrometeorologický ústav v Praze (ČHMÚ). Podle jednoho z jeho pracovníků dr.Kedera, systém sice funguje, ale „spojaři při rekonstrukci kabeláže odpojili počítač, který soustřeďuje získaná data“. V praxi to znamená, že jednotlivé monitorovací stanice pracují, ale výsledek je k ničemu.Ještě kurióznější je fungování tzv. smogového varovného a regulačního systému (SVRS), což je vpodstatě soupis pravidel pro případ, že koncentrace škodlivin přesáhne…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte