Gajdarovo dilema

Rusko se chystá rozhánět parlament

Zhruba před rokem postupně zanikal Nejvyšší sovět SSSR. Není vyloučeno, že ruský parlament, který se na likvidaci svého protějšku více než aktivně podílel, ho nyní přežije o pouhý rok. 31.října prezident Jelcin prohlásil, že ačkoliv by si nepřál rozpustit parlament, musí mít neustále na paměti, že přísahal pouze svému lidu. Jako by těmito slovy naznačoval, že k takovému kroku prostě bude muset přistoupit. V téže době ministři ruské vlády veřejně posuzují spíše konkrétní technické detaily podobného aktu než jeho legitimitu.

Na samém kraji propast

iJiž od jara vláda stále výrazněji ustupovala populistickému parlamentu a průmyslové lobby. Do kabinetu byli začleněni představitelé manažerské vrstvy a ředitelem Ústřední banky se stal bývalý šéf Státní banky SSSR Viktor Geraščenko, který vsadil na snížení kursu rublu. Prudce stouply výdaje na sociální potřeby, úvěrování státních podniků a byl odbourán program tvrdé finanční disciplíny. Začalo se říkat, že Gajdarův kabinet, jenž měl šanci stát se první postkomunistickou vládou Ruska, se stal spíše poslední komunistickou vládou. Sám Gajdar byl srovnáván nikoliv s Václavem Klausem či Tadeuszem Mazowieckým, ale s posledním komunistickým premiérem Polska Mieczyslawem Rakowským, který vykonal nevděčnou předtržní práci.Taktika bleskurychlého nastolení trhu s použitím tvrdé finanční disciplíny byla nahrazena taktikou balancování na samé hranici…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte