AIDS v nedokonalém světě

Sotva se najde někdo, kdo by tvrdil, že umíme vyřešit všechny problémy světa, v němž žijeme. Ale paradoxně léčení nemocí jako by patřilo do kategorie těch problémů, o nichž si lidé běžně představují, že je zvládnout dokážeme - jen je třeba se „víc snažit“. Od lékařské vědy se očekává, že přistoupí k nemoci podobně inženýrským způsobem, jako když se automechanik chystá na opravu porouchaného auta.

Na počátku byl optimismus

Bezstarostnému pocitu, že ztráta zdraví je pouhým „technickým nedopatřením“, se kterým si moderní věda hravě poradí, pomohli na svět sami lékaři. Když se zhruba před půl stoletím objevily sulfonamidy, penicilín a vakcína proti obrně, vstoupil do medicíny optimismus. Kdysi smrtelné infekční nemoci přestaly být problémem a zdálo se, že se s nimi doktoři jednou provždy vypořádali. Zůstávaly tu sice stále nádorové a srdeční choroby a různá degenerativní onemocnění, ale to na vítězné náladě nic nezměnilo. Zavládla představa, že průběh nemoci lze zvrátit, pokud se dost ví o jejím mechanismu. Jak napsal v polovině sedmdesátých let známý americký lékař a esejista Lewis Thomas: „Zkrátka věřím, že hlavní nemoci se staly přístupnými biologickými hádankami, hádankami v zásadě řešitelnými.“ To byl dobový pocit a Lewis také svůj text příznačně pojmenoval: Lékařská poučení z historie.Pak se náhle objevil AIDS. Zrovna v době, kdy se vědci odvažovali k prvním mírně optimistickým prognózám ohledně rakoviny. Dokázali totiž…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte