Mein Pampf-let

Maďarsko stále přešlapuje kolem causy Csurka

Maďarsko, či přesněji vládnoucí strana Maďarské demokratické fórum (MDF), si vytvořilo problém, jenž ohrožuje jeho mezinárodní reputaci a který nelze, jak se tu říká, „ani spolknout, ani vyplivnout“. Jde o Istvána Csurku - poslance, místopředsedu MDF a redaktora týdeníku Magyar Fórum. Koncem srpna uveřejnil Csurka ve svém listu sáhodlouhou úvahu, která se od té doby stala předmětem zájmu a diskuse nejen v Maďarsku, nýbrž i za jeho hranicemi. Respekt o ní referoval počátkem října (č.40), ale pro úplnější informaci čtenářů je třeba causu Csurka poněkud rozvést.

„Je-li třeba, policejní silou“

Obsah Csurkova článku (jemuž dal jeden maďarský satirik název „Mein Pampf-let“) lze shrnout asi takto:1. Csurka se staví proti demokratickým zásadám právního státu. Zdá se mu, že maďarský prezident Árpád Göncz protiprávně odmítl podepsat nejednoznačné rozhodnutí ústavního soudu o propuštění vedoucích rozhlasu a televize. Proto žádal „udělat pořádek“ v těchto médiích a odstranit z nich, „je-li třeba, policejní silou“, jemu a jeho druhům nevyhovující vedoucí, neboť v takových případech „je povoleno jakékoliv administrativní opatření, jakékoli použití síly“.2. Csurka se veze na vlně nacionalismu a připravuje půdu pro požadavek revize hranic. Vyzval „novou generaci Maďarů“, aby využila právě vznikající nové možnosti pro rozšíření „maďarského životního prostoru“. V televizní rozpravě pak poznamenal,…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte