Nebezpečná měnová unie

Trh si prosadí své, navzdory politickým ujednáním národních rad

Obě národní vlády při jednání v Kolodějích opět potvrdily následující scénář: nejdříve jedna společná měna, potom pevný kurs 1:1 a nakonec jeho „rozvolnění“. Jsou představy obou vlád realistické a uskutečnitelné? Neodvíjí se současné úvahy o budoucí monetární spolupráci mezi oběma republikami od počátku chybně? Vlády si stanovují jistý cíl pro jisté období. Co když je samotný cíl - zmíněný scénář - chybný a nedosažitelný?Řekněme si nejdříve, jak by situace vypadala, kdyby se společná měna rozdělila a nebyla připravena měnová unie a podobné mezivládní dohody. Teorie i praxe nás přesvědčují o tom, že ekonomický systém bude směřovat k dlouhodobé rovnováze, kterou stanoví trh. Oproti neřízenému systému bude celý proces možná o něco pomalejší, ale konečný výsledek bude totožný. V případě řízeného systému je téměř jisté, že občané a podnikatelé budou od vládních dohod očekávat jakousi jistotu a zmírnění dopadů rozdělení. Dohody ale něco takového zajistit nemohou a navíc v sobě skrývají ještě další nebezpečí. Očekávání devalvace na Slovensku může v měnové unii vést k odčerpání devizových rezerv nejen ze Slovenska, ale i z Čech. Pro pochopení celé věci je třeba nejprve vysvětlit, jaké síly a skutečnosti budou určovat pohyb kursu mezi oběma novými měnami.

Spekulace bude hrát klíčovou roli

Na devizový kurs působí několik faktorů: obchodní bilance, ekonomický růst…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte