Strženi duchem doby

O násilí, integraci a demokracii v Německu hovoří spisovatel DIETER EUE

DIETER EUE (narozen 1947 ve východní části Berlína) je německý spisovatel a publicista. Roku 1982, kdy hamburské nakladatelství Hoffman und Campe vydalo jeho autobiografický román Kacířovo mládí (Ketzers Jugend), odešel z NDR do Západního Berlína, kde žije dodnes. Ukázku z jeho nejnovějšího textu Berlín, násilnické město přináší právě vycházející Revolver Revue 20.

Rostock je špičkou ledovce

Co vám připadá nejnebezpečnější na vlně protiazylantských násilností v Německu?Co se Rostocku týče, zdá se mi, že se ty události trochu zjednodušují. Rostock měl v sobě cosi fotogenického, na místě byly samozřejmě kamery a celé dění proniklo do každé domácnosti. Rostock se stal jakýmsi symbolem, heslem - jenomže ta publicita zakrývá skutečný význam událostí, jako kdyby se všechno zahalilo nějakým pláštíkem a odložilo stranou. Nejnebezpečnější mi na té věci přišli ani ne tak ti mladí útočníci - myslím, že u nich to bylo něco brutálně spontánního, ale neideologického - jako spíš ti, co stáli opodál a tleskali jim. Celý rozruch kolem Rostocku je jen špičkou ledovce. Lidé si neuvědomují, že jde o obecnější problém, který se týká nás všech, i těch, kteří se teď verbálně pohoršují - i oni totiž mohou být strženi duchem této doby s jeho připraveností akceptovat nejrůznější druhy násilí.Co máte konkrétně na mysli, když mluvíte o „duchu této doby“?Pokusím se to…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte