Zemětřesení v Evropském společenství

Nejhorší měnová krize za posledních čtyřicet let

Ještě před čtrnácti dny se většina ekonomických pozorovatelů domnívala, že když Francouzi v nedělním referendu odmítnou maastrichtskou dohodu, rozjede se opravdové zemětřesení na evropských finančních a měnových trzích. K obrovským otřesům opravdu došlo, ale k překvapení mnohých už týden před referendem. Přitom se rozpadl systém, kterým jsou k sobě připoutány evropské měny - tzv. evropský kursový mechanismus (ERM) a opustily ho dvě důležité evropské měny: britská libra a italská lira. Ať už dopadne referendum o společné Evropě jakkoliv, na trhu se již hlasovalo. Může trvat roky, než se ERM zase vzpamatuje, a na měnovou unii nebude zatím ani pomyšlení, říkali mnozí dealeři na finančních trzích během minulého týdne.

Evropský směnný mechanismus

Kursy měn jednotlivých zemí ES (s výjimkou Řecka) nejsou ani tržní, ani fixní. Mohou se pohybovat tržně jenom uvnitř dohodnutých rozmezí (tzv. had v tunelu). Ta stanoví ministři financí a guvernéři centrálních bank všech zúčastněných zemí. Dohodnuté hranice se nezměnily po celou dobu existence systému ERM: tedy od roku 1979, kdy byl zaveden (Velká Británie se jako jediná připojila později - až v roce 1990 - a skeptickou M.Thatcherovou o výhodách tohoto kroku přesvědčil tehdejší ministr financi John Major). Co když ale některá měna začne nebezpečně klesat k povolenému dnu?Nejprve může centrální banka využít běžných…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte