ODS proti ODS

V některých soubojích je zbytečné riskovat

Tři a půl měsíce po parlamentních volbách je definitivně rozhodnuto o rozdělení ČSFR. Česká levice i pravice uvažují, jak dál. Roztříštěná a vnitřně nejednotná opozice zatím marně hledá své postavení. Vyplatí se jí pokračovat v boji o zachování společného státu, nebo je výhodnější vsadit na samostatnou Českou republiku? Bude po bolševicku nový stát rozvracet, nebo přijde s vlastní reálnou alternativou jeho budování?I pravice, která je motorem vývoje, má ale své starosti. Budovat nový stát na základě smířlivého konsensu, nebo upevňovat své mocenské postavení? Zatlačit opozici do kouta, nebo s ní vyjednávat a hledat kompromisy?

Pokušení moci

Občanská demokratická strana je dnes jediná skutečně významná konzervativní formace v celé východní Evropě. V kritické situaci vyhrála volby, a podaří- li se jí zajistit pokojný rozchod se Slováky, má všechny předpoklady vytvořit prosperující demokratický stát. Dosavadní úspěchy však znamenají i nové, dosud nepoznané problémy. V tuto chvíli je největším pokušením, kterému musí ODS čelit, opojení ze získané moci.Do voleb šla Klausova strana pod praporem pragmatismu: nechceme žádné experimenty a třetí cesty, naším cílem je tržní hospodářství a demokratický systém západního typu. V nemalé části české společnosti vzbuzovala „necitelnost“ a razance technokratického přístupu nechuť a jisté obavy. Politika ODS po volbách však byla klidná a odpovědná a…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte