Celní unie a její úskalí

Budou mezi Českou a Slovenskou republikou celnice?

V minulých číslech Respektu jsme se několikrát zabývali budoucností československé měny po rozpadu společného státu, možností vytvoření platební unie, stanovením výchozího kursu mezi samostatnými měnami apod. Tento článek se týká pohybu zboží. ODS a HZDS se zatím dohodly, že minimálním základem úspěšné spolupráce mezi oběma republikami by mělo být vytvoření celní unie. Opět se tedy vyplatí utřídit si pojmy, ozřejmit podmínky a předpoklady takového spolku a také podívat se, kde ve světě celní unie fu ngují.

Kvóty, daně a cla

Na hranicích mezi samostatnými státy sledují celníci tři zásadní věci. Pokud mezi dvěma státy existují limity (kvóty) na dovoz určitého zboží, kontrolují, zda jsou dodržovány. Kromě toho vybírají cla, a také daň z přidané hodnoty, existuje- li. První možnou dohodou, která by vytvořila rámec pro pohyb zboží mezi Českou a Slovenskou republikou, je tzv. zóna volného obchodu. Tu tvoří státy, které se vůči sobě rozhodly zrušit všechna tzv. netarifní opatření. Jde především o nejrůznější kvóty, limity a kontingenty, vývozní a dovozní licence a podobně. Partnerské státy mají své vlastní měny, které ovšem musí být plně konvertibilní. Nejsou tedy uplatněny žádné administrativní překážky pro pohyb zboží, ale existuje celní a daňová hranice a př i jejím přechodu musí obchodník normálně zaplatit clo a daň.Celní unie - podobně jako zóna volného obchodu - …

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte