Chladnokrevně

Děti vraždí rodiče

Týden před Štědrým dnem, 17.prosince minulého roku přišel Jiří Pomahač ze zaměstnání domů a v bytě našel podivné čmouhy a skvrny od krve. Po chvíli pak spolu se svým synem objevil tělo mrtvé manželky. Mrtvola osmatřicetileté Marcely Pomahačové byla ukryta v ložnici a zohavena k nepoznání. Vrazi jí zasadili 25 bodných ran nožem: osm do krku, jedenáct do hrudníku a pět do břicha.Z činu byli usvědčeni Štěpán Novák a Jan Dlabal. Prvnímu bylo patnáct, druhému šestnáct let. Za slib sta tisíce korun pro každého si u nich vraždu objednal syn paní Pomahačové, šestnáctiletý Lukáš. Lépe řečeno - objednávka zněla na smrt obou rodičů, ale otec vrahům náhodnou shodou okolností unikl. Pachatelé dostali nejvyšší možný trest vyměřovaný mladistvým: deset let odnětí svobody. Odvolali se k Nejvyššímu soudu ČR, který rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Otázky motivace

„Tento čin je naprosto neomluvitelný a svojí podstatou zrůdný. Ale pachatel, zvlášť když je to mladistvý, má právo, aby byl jeho čin objasněn ze všech podstatných hledisek a bylo rozhodnuto naprosto spravedlivě a zákonně,“ zdůvodňuje rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR jeho předseda, dr.Zdeněk Sovák. "U mladistvých je mimořádně významný i prvek resocializace. Jde také o to, aby byly objasněny zejména otázky motivace agresívních sklonů a jiných možných motivů. Ty ale nemusí měnit to, že základní nebo hlavní motiv je zištný. Ostatní motivy musí soudce…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte