Kulhající diplomacie

Bosna je skeptická vůči londýnské konferenci

Dívám se na televizi a na obrazovce se přes pohádku objeví nápis: „Zračna opasnost za Slavonski Brod“, „Opča opasnost za područje Sarajeva“. Představte si, že byste spatřili na svých obrazovkách „Nebezpečí leteckého útoku pro Kladno“ nebo „Nebezpečí dělostřeleckého útoku na Prahu“. Nevíme o válce nic a snad ani nechceme vědět, obtěžuje nás. Podílí se na tom i naše televize - v řadě západních zemí je televiznímu zpravodajství z bývalé Jugoslávie věnováno podstatně více času, včetně komentářů. Válka totiž znamená nejenom pár výbuchů na obrazovce, ale i noční strach z toho, co bude zítra, jak se zúží kruh srbského obklíčení a zda bude aspoň trocha vody, nebo třeba i továrnu na protézy (včetně dětských), kterou zahraničí pomáhá budovat v Chorvatsku. I Američané jsou válkou dotčeni natolik, že opatrná washingtonská administrativa začala v předvolebním období postupovat aktivněji a také prohlášení nového státního tajemníka Lawrence Eagleburgera, svého času úzkého spřízněnce srbské automobilky/zbrojovky Rudá Zástava, jsou ráznější. Ne tak skutky.

Promarněné šance na zásah

Bosenskohercegovští, chorvatští i slovinští politici byli před londýnskou konferencí velmi skeptičtí. Není divu. Do Sarajeva přiletěly už desítky nejrůznějších delegací, aby viděly totéž a aby neudělaly nic. Když politici navštěvují místa tragédií či tábory pro uprchlíky a hladí dítka po hlavičkách, přičemž…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte