Takový je Afghánistán

Z Péšávaru telefonuje zpravodaj Respektu

Ještě před dvaceti minutami se dalo projet. Ale nemůžu slíbit, že se to podaří teď, říká kábulský taxikář. Za deset dolarů je ochoten pokusit se provézt mě a švýcarského kolegu ven z obklíčeného města. Je úterý ráno. Hlavní město Afghánistánu zůstává již druhý týden téměř úplně odříznuté od okolního světa. Na východě, u silnice na Dželálábád a Pákistán, svádějí jednotky Hekmatjárovy Hezbe Islámía vládní koalice každodenně těžké boje. Teprve v pondělí odpoledne střelba poněkud utichla a ráno vládne klid.Nahmatáváme pojistky u dveří taxíku a vyrážíme z města. Kolem nás ubíhají pobořené hliněné domky liduprázdného předměstí, vojenské posty s těžkou technikou, zčernalé stěny vyhořelých základen armády. Vládní vojáci nás několikrát zastavují a podezíravě prohlížejí. Taxík se řítí dál. Řidič se snaží vyhýbat kráterům po explozích, vybuchlé i nevybuchlé munici, kusům střepin. „Hekmatjár,“ říká náhle s ulehčením kamarád a ukazuje na věž blízkého tanku. Podobizny vůdce fundamentalistů vystřídaly všudypřítomné plakáty Masúda a Dustúma. Jsme na druhé straně fronty. Projeli jsme. O několik hodin později se dovídáme, že krátce po poledni Hezbe Islámí nečekaně zaútočila raketami, tanky a děly na pozice jednotek koalice, které kontrolují dželálábádskou silnici.

„To není náhoda, ale Hekmatjárova taktika“

Situace v Kábulu zůstává i nadále kritická. Po uklidnění v závěru předminulého týdne…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte