V duchu Konráda Adenauera

Kdy skončí německá poválečná historie

Jedním z nejpamátnějších dnů roku 1989 zůstane pro celou Evropu 9.listopad, den, kdy padl snad nejproslulejší symbol jaltského řádu - berlínská zeď. Zdálo by se tedy, že se toto datum hodí i jako mezník pro periodizaci moderních dějin Německa, jako bod, na kterém končí „německá poválečná historie“, jako poslední tečka za érou Adenauer. Ve vědomí mnoha lidí v Německu i za jeho hranicemi však dnes ještě není možné udělat za érou Adenauer tečku, v jejich optice tato éra nadále trvá, třebaže již před rokem 1989 lze najít určité body, které s větším nebo menším oprávněním představují její organický závěr.Kancléř Konrad Adenauer odešel z politické scény v roce 1963. Právem si lze položit otázku, proč éry Churchilla, de Gaulla nebo Stalina jsou ohraničeny dobou reálného vlivu toho kterého státníka na tu kterou domácí či mezinárodní politiku, zatímco Adenauerova éra trvá dodnes. Odpověď jistě nedává teze o diskrepanci mezi velikostí osobnosti politika, jehož jméno éra nese, a bezbarvostí jeho nástupce. Mezi Adenauerem a třemi srovnatelnými následníky není podstatného rozdílu.

Žádné politické experimenty!

Studentská revolta roku 1968 je nepochybně výrazným mezníkem v politické historii západního Německa, ale také důkazem, že odchodem Adenauera tam poválečná historie neskončila. Od konce čtyřicátých let fungovala v západním Německu jako záchranný pás před morálním a existenciálním…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte