Kábul v rukou mudžáhidů

Zpravodaj Respektu ve válčícím Afghánistánu

Nad Kábulem zapadá slunce. Z mešity se nese táhlá kvílivá melodie večerní modlitby za mrtvé. Shrbený stařík třesoucíma se rukama rozhrabuje zbytky stěn z nepálených cihel. Střešní trámy ještě doutnají, výbuch rakety rozmetal domek v hromadu suti. V troskách zahynula celá jeho rodina, pět lidí. Kolem nás se řítí tank se skupinou po zuby ozbrojených vojáků svaté války. Stařík hrozí za mizejícím kolosem sevřenou pěstí. „Komunist choroš, Nadžíbulláh choroš,“ říká špatnou ruštinou.Je pondělí, 10.srpna 1992. Sloupce dýmu, gejzíry prachu a plameny požárů ukazují místo dopadu rakety nebo dělostřeleckého granátu. Hlavní město Afghánistánu se probudilo do válečné smršti, která neměla obdoby od počátku občanské války před čtrnácti lety. Rostoucí napětí mezi různými skupinami mudžáhidů vyvrcholilo minulý týden těžkými boji v Kábulu na dvou víceméně nezávislých frontách. Jen za pondělí bylo na město vypáleno několik set raket země-země a stejné množství dělostřeleckých granátů. Odhady počtu obětí, převážně z řad civilního obyvatelstva, se pohybují kolem jednoho tisíce. Po necelých čtyřech měsících vlády mudžáhidů stojí Afghánistán opět na pokraji války.

Postrach civilních obyvatel

Už skoro čtyři měsíce se dny v Kábulu dělí na normální a nenormální. V normálních dnech jsou ulice plné lidí, funguje bazar, stovky malých krámků. Obyvatelé si už zvykli na těžkou techniku projíždějící…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte