Další běženecká noc

Tábor Červený Újezd nepřijímá 150 uprchlíků z Bosny nocuje na parkovišti v Dubí

Třímetrové železné pláty natřené hnědou barvou, nad nimi ostnatý drát - nekonečný plot sovětských kasáren uprostřed českého lesa. Ze silnice, která k bývalým kasárnám vede, zmizela značka slepá ulice. Škvírou pod obrovskými vraty jsou vidět jenom podrážky černých kanad.Červený Újezd je teď tábor pro uprchlíky. V pátek 7.srpna vojáci zasunuli závoru za několika autobusy s lidmi, kteří prchají z bývalé Jugoslávie. Když je němečtí celníci odmítli pustit přes hranici, měli vztek. Když se po pětidenním martyriu nekonečné cesty přes Bulharsko a Maďarsko vypotáceli v českém táboře, který jim nabídl humanitární pomoc, dostali strach.

Turisté na útěku

„Museli jsme jim složitě vysvětlovat, že u nás se jim nic zlého nestane,“ říká zástupce ředitele tábora Jan Maxa, „že kdykoli můžou odejít, že ostnatý drát tu zůstal po sovětských vojácích, že naši v uniformách jsou tu akorát od toho, aby pomáhali… Ale nakonec to uznali a jejich představitel nám poděkoval, že si mohli po dlouhé cestě umýt nohy.""Pro mě jsou to jednoduše turisti,“ hodnotí třísetčlennou skupinu ředitel Petr Kreibich. "Když telefonují, platí nám to v markách. Mohli by si ubytování hradit ze svého, ale je s nimi devadesát dětí a mně připadá drastické jim prostě říct: Běžte si do hotelu!"Když naše úřady nabídly Jugoslávcům dočasný azyl, odmítli. Prý čekají na autobusy, které je odvezou do…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte