Politický mučedník Jan Sokol

Doba „federálních domovníků“ skončila

Sociálně demokratická strana přišla s nominací Jana Sokola do funkce hlavy státu už před třemi týdny. Tehdy se zdálo, že bývalý místopředseda Sněmovny národů má dost politické soudnosti. „Svoji kandidaturu vylučuji a na tom trvám,“ řekl. Nakonec se ale stal pravý opak - Jan Sokol nominaci přijal. Po řadě politických nul a trestně stíhaných kandidátů tak do hry o křeslo prezidenta ČSFR vstoupil „známý a slušný člověk“.

Prvotní je ústavnost

Jan Sokol důvody, které ho přiměly k souhlasu s nominací, vysvětluje stručně: jako starost o zachování ústavnosti čs.politického života. To je pro něj v dané chvíli nejdůležitější, tomu je ochoten - jak říká - „podřídit vše“. Dokonce i odpověď na otázku, zda má dnes federální prezident nějaký smysl, a pokud ano, tak jaký. „Na prvním místě nestojí otázka smyslu,“ řekl deníku Telegraf. „Je-li ústava, podle níž má být prezident, tak je podle mého názoru potřebné ústavu i v tomto bodě dodržet."Posedlost ústavou ale není jediným charakteristickým znakem nového prezidentského kandidáta. Přinejmenším stejně silně je poznamenán nedostatkem smyslu pro politickou realitu. Přiznává sice, že prezidentská kandidatura "je vážná věc, která musí být předem projednána“, zároveň mu ale nevadí, že neví, „jaká je pravděpodobnost, že by vůbec někdo mohl být zvolen“. Pokud chce Jan Sokol skutečně vyměnit židli redaktora intelektuálního měsíčníku Přítomnost za…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte