Střídavě oblačno

Modré barety SNS přinášejí příměří, ale ruská generalita hrozí

Do Jižní Osetie a Podněstří přišly nebo přicházejí jednotky „modrých baretů SNS“. V Jižní Osetii již dosáhly toho, že po mnoha měsících a nesčetných dohodách o příměří boje skutečně utichly. Na březích Dněstru se stále ještě střílí, na obou stranách se objevují protesty proti dohodě mezi Jelcinem a moldavským prezidentem Snegurem, ale naplnění dohody by zabránil jen převrat v jedné z těchto zemí. Všechno je, zdá se, na dobré cestě, ale znovu se vynořuje otázka, co dál?

Sen o pádu Jelcina

Úspěchem je už sám fakt, že se přestalo, nebo alespoň přestává střílet. Mezi znepřátelenými stranami však vládne tak velká různost názorů na další postup, že rozhodnout může jen neutrální arbiter, a tím se snaží být Rusko. Je to úkol nadmíru delikátní. V Podněstří se místní předáci rozhodli jednoznačně: buď samostatnost, nebo připojení k Rusku. Zcela jasně přitom kalkulují s Jelcinovým pádem a doufají v podporu nacionalistů z ruského parlamentu. A Jelcin svůj boj s parlamentem, zrozeným za „předpřevratové“ éry, ještě zdaleka nevyhrál. Nic by nevyřešilo ani jeho rozpuštění, protože v nových volbách by nebylo z koho vybírat. V Rusku působí desítky politických stran, ale jsou tak nečitelné, že se v nich vyznají jen političtí analytici, zatímco běžní občané o jejich existenci mnohdy ani netuší. Dnes by se v takových volbách volilo skoro stejně „naslepo“, jako za komunismu.

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte