Filmy bez exhibice

Pořadatelé Karlovarského festivalu nehodlají držet při životě ducha iluzorních „slavných tradic“

Letošní XXVIII. filmový festival v Karlových Varech se ku prospěchu věci - míníme-li tou věcí filmové umění - uskutečnil jako přehlídka nekomerčních filmů z různých zajímavých, tj. filmově vyspělých regiónů. Pro navyklé na dřívější megalomanii to byl šok, a ti z nich, kteří se zabydlili jako staronoví podnikatelé na našem filmovém minitrhu, přirozeně nehnuli pro takhle koncipovaný festival prstem. Takže ještě jednou (naposledy?) pomohla v rozhodné míře státní dotace. Z kvality soutěže, zanedbatelné jako obvykle, je patrno, že takovéto nekomerční pojetí beze všeho festivalového show nedává šanci udržet se v nikdy ničím nezasloužené prominentní festivalové kategorii A. Lze však doufat, že nynější organizátoři nemají pošetilé ambice udržovat při životě ducha iluzorních „slavných tradic“ a uvědomují si, že filmové umění dnes, v době masového konzumu videoprodukce a televize, nemůže být symbiontem zvyšujícím lesk trhu, a pokud výjimečně ano, tak rozhodně ne na festivalech konaných mimo kulturní metropole.

Sedm nezávislých

Těžiště tedy, jak už řečeno, bylo v prezentaci nekomerčních filmů (často debutů) v mimosoutěžních projekcích. Přehlídka sedmi nezávislých (až na jednu výjimku amerických) režisérů byla jednou z nich.Svému věhlasu dostál ostřílený Jim Jarmusch. Ze tří uvedených filmů, mezi nimiž byl i nejnovější povídkový Noc na…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte