Dohoda ODS a HZDS střízlivýma očima

Pavel Kysilka: „Experti se na možnost vytvoření platební unie dívají skepticky.“

V politické dohodě mezi ODS a HZDS podepsané 23.července v Bratislavě najdeme i ekonomická ujednání, připravená pro případ, že k rozdělení federace dojde. Obě strany prý podpoří okamžité uzavření dohod o celní unii, zóně volného obchodu zbožím a službami, zóně volného pohybu výrobních faktorů (práce, peněz, kapitálu) a rovněž vytvoření platební unie. Ekonomické partie politické dohody jsou projednány s jakousi zvláštní lehkostí, jsou jen nadhozeny. Kromě zmínky o koordinaci daňové a měnové politiky, neříká se v dokumentu již nic o tom, jaké jsou nezbytné předpoklady vzniku a funkčnosti podobných dohod či útvarů.Požádali jsme proto o názor ing.PAVLA KYSILKU, zástupce víceguvernéra Státní banky československé a člena bankovní rady.

Platební unie - stojí za pokus?

Text dohody praví: případné oddělení měn bude částečně kompenzováno tím, že bude vytvořena rozumná a efektivní platební unie. Jaké jsou z pohledu „správce měny“ předpoklady fungování takové platební unie? A co vlastně ta platební unie znamená?Platební unie je pojem dosti široký a nekonkrétní. Správně by se mělo říkat platební dohoda, protože v našem případě by se týkala pouze dvou států a jako unie bývá většinou označováno vícestranné uskupení. Tzv. platebních unií vzniklo ve světě po druhé světové válce několik. Většinou trvaly zhruba do roku 1958, tedy do doby, než…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte