Současný parlament schvaluje zákon tím obtížněji, čím je důležitější. Ani ne tak proto, že vyvolává větší názorové střety, ale proto, že při platnosti zákazu majorizace v Sněmovně národů jej může zablokovat pouhých 38 poslanců. Hlasování v početnější Sněmovně lidu je pak téměř zbytečné.

Prezidentův návrh Federální rady se snažil tuto patovou situaci vyřešit. Pokud by v ní nezasedali členové národních rad, mohla z našeho politického života jednou provždy vypudit na národní nedůvěře stavějící princip majorizace. Poslanci ji však trochu lehkomyslně zamítli a naopak se jim zalíbila myšlenka senátu.

Senát jako rozhodovací orgán se od Sněmovny národů v dané chvíli liší především tím, že by zákony neprojednával, ale schvaloval. Má se přitom zabývat pouze důležitými, tj. ústavními a taxativně vymezenými normami. Přísluší mu právo je upravit, ale v tom případě se zákon musí ještě znovu vrátit do poslanecké sněmovny. V senátu by mělo být jen 100 členů starších pětatřiceti let a má sídlit v Bratislavě. Princip majorizace to ovšem neřeší, naopak. V „senátní“ variantě by mohlo ústavní zákony blokovat pouhých 21 českých nebo slovenských poslanců - tedy o 11 méně než dnes.

Praxe schvalování vybraných zákonů může ke zjednodušení práce parlamentu samozřejmě přispět. Ale vyhýbá se hlavnímu problému - průchodnosti těch nejkritičtějších právních norem. A ostatní kosmetické úpravy ještě přilévají olej do ohně. Věkový limit (35 let) nahrává většímu zastoupení…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte