Jsou to jen tři měsíce, kdy byl Likud na vrcholu své slávy, kdy by podle všech průzkumů veřejného mínění vyhrál volby. Když začala mírová jednání v Madridu, věřili Izraelci, že Šamir uspěje podobně jako Begin v r.1978 s Egyptem a že se mu podaří uzavřít mír i s dalšími arabskými sousedy.

Z řady důvodů však Šamirova koaliční vláda svou popularitu promarnila. Ať už vnitropolitických (slíbila vyřešit řadu potíží, výsledky se však nedostavily), či zahraničních, jež se týkají arabsko-izraelských vztahů. Šamirově vládě se vyčítá, že brzdí mírová jednání a že přespříliš nedůvěřuje jordánské delegaci.

Pět teroristických útoků

Pokud jde o první výtku, týkající se zahraničí, není vláda bez viny, její postoj se však dá pochopit. Těžko kdy asi probíhala mírová jednání mezi odvěkými nepřáteli za takových podmínek, jako je tomu dnes na Blízkém východě. Arabové se s Izraelci sešli během necelých tří měsíců už čtyřikrát, aby se domluvili o míru; naposledy ve Washingtonu. Ve stejné době provedli Palestinci pět vážných teroristických útoků.

Při zatím posledním z nich (15.ledna) ostřelovali z kopců lemujících hlavní silnici z Jeruzaléma do nedaleké Ramally civilní autobus. Byl poloprázdný (v šest hodin tu už bývá tma a lidé si příliš netroufají kolem Jeruzaléma cestovat), a když střelba začala, mohli se všichni vrhnout pod sedadla. Arabský řidič byl ovšem ihned těžce poraněn. Mezi cestujícími byli i dva vojáci,…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte