Sudetoněmecké nároky na návrat majetku v Českých zemích, který by, jak píší české noviny, „tato společnost neunesla“, neuškodí vidět v historickém kontextu a proporcích.

Irsko, Španělsko, Indie, Tibet

Když Irové v roce 1922 vytlačili po sedmi staletích Angličany, Angličané přiznali Irům vítězství, s úctou zasalutovali a vrátili se na svůj ostrov. Nejenže je nikdy nenapadlo žádat Iry o majetkovou restituci či hovořit o národnostní křivdě, ale přiznali si, že Irové měli vůči nim oprávnění historické stížnosti. Místo aby jeden po druhém žádali omluvy, rozhodli se pro dobré sousedské vztahy, v nichž bohatší Anglie nabídla chudším Irům neomezené právo pobytu a práce a Irové nabídli Angličanům možnost opět si v Irsku kupovat majetek. Otevřená nevraživost přetrvává jen u několika stovek ozbrojených členů IRA.

Když v roce 1492 vyhnali Španělé Araby (usazené v zemi sedm staletí) a Židy (žijící zde dokonce dvanáct století), nikoho nikdy nenapadlo, že se jim budou kdy omlouvat nebo hradit zabavený majetek.

Když se britská Indie rozdělila na dva státy, milióny Indů pochodovaly přes hranice z Pákistánu do Indie a milióny muslimů z Indie druhým směrem. Kam přešli, tam patří a tam se pokládají za občany. To, že se nepřestali hádat o Kašmír, způsobilo již několik nesmyslných a bezvýsledných válek.

Bude-li někdy Tibet svobodný, málokdo mu bude zazlívat, jestliže vyžene Číňany a nebude to dělat v rukavičkách.

Neporovnatelné…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte