Náznak naděje

V Srbsku začala novál vlna demonstrací

Symbolickým dnem srbské historie je „Vidov dan“ (Den svatého Víta), mj. den, kdy byli v roce 1369 na Kosově poli poraženi Slované Turky. Toto výročí před třemi lety využil komunistický vůdce a dnešní prezident Miloševič k miliónové nacionalistické exhibici. A právě proto začala srbská opozice novou vlnu mírových a protirežimních demonstrací právě uplynulou neděli. První vlna proběhla v březnu, kdy ještě nehořela válka v Bosně a Hercegovině tak strašně a především ještě nebyly vyhlášeny celosvětové sankce vůči Srbsku. Snad proto jsou ve srovnání s tehdejšími demonstracemi ty červnové daleko mohutnější.

Vratké pilíře režimu

29. června se v Bělehradě sešlo asi 100.000 lidí. Účast na demonstraci při vysokém riziku perzekucí je znakem odvahy a projevem samostatného myšlení, začínajícího se vzpírat masové indoktrinaci, pod jejímž vlivem národ ještě před měsícem volil socialisty v čele s Miloševičem. Demonstrací se zúčastnily nejenom opoziční strany, tvořící dnes hnutí DEPOS, ale i patriarcha srbské pravoslavné církve Pavle a z Londýna přibyvší srbský korunní princ Alexandr. Významná je účast církve, která doposud sloužila spíše jako záštita militantního nacionalismu.Prezident minifederace Dobrica Čosič, spisovatel a ideový tvůrce „vědecké koncepce srbství“, o niž se Miloševič vehementně opíral, je zřejmě už ochoten opatrně odvrhnout svého vůdce, ne však jeho myšlenky. Od vůdce se odvracejí i…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte