Balkán se blíží

České a slovenské výhledy do samostatnosti

My vám nebudeme mluvit do smlouvy s Německem a vy nám zase nebudete mluvit do Gabčíkova, znělo loňské neoficiální, leč zřetelné krédo slovenské reprezentace. Jeho autoři v podstatě uhodili hřebík na hlavičku. Rozhodujícím česko-slovenským problémem nejsou Češi a Slováci, ale Němci a Maďaři. Při eventuálním rozpadu Československa budou mít proto vztahy s těmito národy zcela mimořádný význam. Nešlo by snad o nějakou kuratelu, ale o zcela věcná rizika: Česká republika bude muset především potvrdit právě ratifikovanou smlouvu s Německem; Slovenská republika by se mohla při necitlivém přístupu k menšinám dostat do konfliktu s Maďarskem a při hledání spojenců by pak rozšířila do střední Evropy balkánskou mozaiku znesvářených dvojic. Zcela protichůdný charakter české a slovenské reprezentace však naznačuje, že tato rizika jsou přese všechno menší než hrozba potácejícího se „společného státu“ bez jediného společného zájmu.

Signál stabilizace

„Smlouva bude platit a rozdělení státu se prostě vezme na vědomí,“ prohlásil v sobotu v Budapešti na adresu budoucnosti čs.-německé smlouvy Hans-Dietrich Genscher. Bývalý vicekancléř a ministr zahraničních věcí Spolkové republiky řekl až překvapivě jasné slovo. Sice jako soukromník, ale po konzultaci na svém bývalém pracovišti. O čtyři dny dříve v rozhlasovém interview byl jeho nástupce Klaus Kinkel méně konkrétní: "I v případě konfederace by pro…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte