Jiné téma než rozpad není možné

Politika je něčím víc než jen „uměním kompromisu“

Je naivné si představovať, že dnešné Slovensko sa dá znovu odkiaľsi udirigovať. To sa nedá. Aj pre, povedzme, genetické vlastnosti slovákov, ktorí sú schopní začať klásť odpor eště predtým, než vlastne vedia prečo.(Ivan Čarnogurský v rozhovoru pro Hospodářské noviny 30. ledna 1992)

Po Mnichovu řekl jeden britský diplomat: "Stáli jsme před dvěma možnostmi - bránit svoji čest, nebo zachránit mír. Čest jsme ztratili a mír jsme nezachránili."Dnes stojíme před volbou, zda máme zahraňovat československý stát, nebo demokracii. Může se nám stát, že demokracii ztratíme a stát nezachráníme.

Politika slabosti a ústupu

Zásadní omyl Pithartovy vlády nespočíval v tom, že ustupovala slovenským požadavkům, ale v tom, že se ani nepokusila formulovat český národní zájem. Tím není myšlena ta nebo ona forma nacionalismu - ten se ostatně v Čechách příliš nenosí. Přesto však existuje cosi jako český národní zájem a politická reprezentace ho měla začít vyslovovat nejpozději v době kompetenčních sporů. Nedošlo k tomu a na slovenské straně vznikl dojem, že Češi nejsou schopni identifikovat se sami se sebou, ale pouze s „Československem“. Z toho předpokladu pak oprávněně a logicky vycházela bratislavská elita při tvorbě své vyjednávací strategie.Není pravda, že Slováci Čechy vydírali: všechny protičeské argumenty dodali sami Češi. Byli to čeští politici, kteří zastrašovali…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte