Doutnající požár

Dilema sebeurčení a neměnnosti hranic v SNS

Státům, vzniklým z bývalého SSSR, hrozí kromě dlouhotrvajícího hospodářského marasmu i nebezpečí občanských a etnických válek. Současný stav připomíná doutnající haldu uhlí, kde se již na několika místech začínají objevovat první plamínky. V této situaci se zvětšuje odpovědnost světového společenství za udržení stability rozpadající se říše a především za nalezení mechanismů, které by umožnily řešit hraniční, etnické a další spory. Ani OSN, ani KBSE a ani jiné mezinárodní organizace dosud nemají ve svých regulích jasno - jeden základní princip odporuje druhému. Pokud se nepodaří nalézt jednoznačná pravidla, jediným argumentem zůstane síla zbraní. Jaderný arzenál na území bývalého SSSR navíc ohrožuje celý svět bez ohledu na lokální charakter tamních konfliktů.

Podněstří: nejenom potravinová pomoc

V Podněstří se situace pomalu mění z konfliktu mezi ruskojazyčnými podněsterskými separatisty a vládou v Kišiněvě na mezinárodní spor, do něhož vstupují zahraniční patroni obou stran - Rusko a Rumunsko. Věci se vyhrotily, když moldavský prezident Snegur obvinil Moskvu, že vojáci a důstojníci 14.armády SNS dislokované na levém břehu Dněstru bojují přímo na podněsterské straně. V Moldávii byla vyhlášena mobilizace a byl vydán příkaz k přijetí dalších opatření pro boj proti „ozbrojené agresi 14.armády SNS“. Mircea Snegur také poslal dopis generálnímu tajemníkovi OSN, v němž označil "okupaci…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte