Maďarský pocit jistoty

Dva roky vlády premiéra Antalla

Maďarský premiér József Antall může být se svou politikou a situací v zemi spokojen. Opoziční Svaz svobodných demokratů (SzDSz) kritizuje vládu, ale přitom se prapodivně tříští spíše on, než vládní Maďarské demokratické fórum (MDF). Podle průzkumů veřejného mínění dosahuje SzDSz pouze 9%. Veřejnost je více zklamána opozicí než vládní stranou, což je pro premiéra Antalla po dvou letech v čele vlády dobrý počinek.Populistický vůdce agrárníků József Torgyán se před pražským summitem snažil zorganizovat celonárodní protivládní demonstrace s požadavkem odstoupení vlády, ale tyto plány skončily fiaskem. Premiér tedy přijížděl do Prahy s pocitem, že jeho země je vnitropoliticky, zahraničněpoliticky i hospodářsky nejstabilnějším článkem Trojky.Tento pocit měl nepochybně svou váhu i při rozhodnutí vlády definitivně vypovědět smlouvu o vodním díle Gabčíkovo-Nagymaros a ze své strany tím definitivně skoncovat s dlouhotrvajícím nevyřešeným problémem totalitního dědictví. Na tomto rozhodnutí se značně podílela sebejistota maďarské vlády, kterou získala po dvouletém úřadování.

30% HNP ze soukromého sektoru

Na udržení vnitropolitické stability má nemalý podíl sám premiér Antall. Jeho vláda se zpočátku netěšila zrovna největší důvěře v zahraničí. V kádárovské „jemné diktatuře“ nevynikla osobnost typu Václava Havla nebo Lecha Walesy, kteří se stali ve svých státech zárukou budoucího vývoje.…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte