Vzniká „malý“ SNS

Střední Asie se spoléhá na Moskvu

Na pátečním jednodenním summitu prezidentů SNS v Taškentu polovina z nich uzavřela obranný svazek, který je pokládán za dosud nejvýraznější úspěch ve snaze o udržení tohoto podivného konglomerátu. V dokumentu se praví, že bude-li kterýkoli ze signatářů vystaven agresi nebo její hrozbě, bude to považováno za agresi proti všem účastníkům. Ruský prezident Jelcin označil tento „nejkratší“ summit za zatím nejefektivnější. Účastníci se totiž shodli na znění dalších dvanácti dokumentů: k nejpodstatnějším patří plnění smlouvy o konvenčních silách v Evropě, dohoda o využívání společného vzdušného prostoru a o systému služby v pohraničních vojskách a jejich financování. Naopak otevřená zůstala otázka rozdělení majetku bývalého SSSR a financování ozbrojených sil SNS.

„Velký“ a „malý“ SNS

Úspěch summitu však zdaleka není stoprocentní. Smlouvu o obranném paktu SNS uzavřela jen polovina států. Rusko, Arménie, Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán a Tádžikistán byly už před schůzkou označovány za základ jakéhosi „malého SNS“, které se pokusí Moskva udržet, když se ukáže, že „velkému SNS“ hrozí definitivní rozpad. Další ránu do vazu křehnoucímu soustátí zasadili již před summitem někteří prezidenti nejvíce se separujících republik. Leonid Kravčuk dal přednost svému finskému kolegovi před Borisem Jelcinem a ostatními hlavami států SNS. Ukrajina a Bělorusko, dvě ze čtyř „jaderných“ republik, navíc odmítly…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte