Není tomu tak dávno, co byl Boris Jelcin skutečným miláčkem lidu, v nějž vkládali své naděje nejen Rusové. Nedávný průzkum mezi obyvateli Moskvy však ukázal, že politování nad odchodem prvního a současně posledního prezidenta SSSR Michaila Gorbačova cítí celých 38 procent dotazovaných. Zkoumaný vzorek nebyl velký, 24 procent Gorbačovův pád potěšil, přesto změny v náladách Moskvanů svědčí o mnohém. Tím spíše, že jen třetina dotázaných věří, že se Jelcinovi povede lépe než Gorbačovovi. Devatenáct procent se obává zhoršení, 34 procent nevěří v jakoukoli změnu. A napětí v Rusku, v SNS, ale i v Pobaltí a v Gruzii vzrůstá.

Polovina rozpočtu stále na armádu

Turistický kurs činí v těchto dnech v Rusku 110 rublů za dolar, v obchodních platbách 55 a Rusko ve svém bezbřehém zoufalství hodlá zavést pro zahraniční investory nový směnný kurs ve výši 10:1. V opačném případě totiž podle slov předsedy Ústřední ruské banky G.Maťjuchina hrozí rozprodej národního majetku Ruska prakticky zdarma.

Deficit státního rozpočtu bývalého SSSR měl v roce 1991 původně dosáhnout 26,7 miliard rublů, poskočil však na pětinásobek, na 150 miliard. Největší položka, celých 42 procent, byla přitom opět investována do vojenské oblasti, zatímco na kolabující ekonomiku bylo vydáno pouze 13 procent, na sociální a kulturní sféru 10 procent a investice do rozvoje vědy činila pouhých 6 procent. Zvyšuje se množství nekrytých výdajů na mzdy a…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte