Odepřená poslušnost

V Německu skončila stávka státních zaměstnanců

Normálně se v Německu studenti vždycky se stávkujícími solidarizovali. Teď je to složitější a názory se různí. Ale kdybych byl odborář, tak bych určitě stávkoval," řekl mi jeden berlínský student na otázku, s jakým pochopením se setkává stávka státních zaměstnanců u studentů, kterým přes týden chyběl primát nejhouževnatějších vyznavačů městské cyklistiky. Berlín byl, stejně jako řada velkých měst ve „staré“ Spolkové republice, doslova ochromen, zvláště když minulé pondělí začala stávkovat i letiště.Hektičnost protestu, když například v úterý stávkovalo ve veřejných službách na 310.000 zaměstnanců, přiměla vládu ke kompromisnímu návrhu: zvýšit platy o 5,4%. V případě pokračování stávky totiž mohla ztratit více, než by činily vyšší mzdové náklady. Ve čtvrtek na kompromis přistoupily stávkující odborové svazy, stávku ukončily a život se začal navracet do běžných kolejí.

Sociální demokraté na straně zaměstnavatelů

Co bylo příčinou největší stávky státních zaměstnanců v německé historii? Efektní odpověď říká, že 0,7% zvýšení platu (rozdíl mezi nabídkou spolkové vlády, 4,8%, a nejnižším požadavkem odborů, 5,5%), což dělá měsíčně 25,35 marek. Méně efektně již zní, že Německý odborový svaz úředních zaměstnanců (DAG) a Odborový svaz pracovníků veřejných služeb, dopravy a přepravy (ÖTV) se nedohodly se zaměstnavateli, které na zemské úrovni zastupovala ministryně financí Šlesvicka…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte