Mzdy v Československu

Rostou rychle nebo pomalu?

Často se říká, že jediné, co může Československo nabídnout zahraničním investorům, je laciná a kvalitní pracovní síla. I když je to tvrzení přehnané, z velké části vystihuje to, co je pro vstup investorů na československý trh rozhodující. Bohužel se nyní ukazuje, že tato výhoda, tak důležitá pro ozdravění naší ekonomiky, nebude mít dlouhého trvání.

Porovnání se světem

Úspěchy Hongkongu, Singapuru, Jižní Koreje a Tchajwanu částečně pocházejí z levné pracovní síly. I v 90.letech, kdy už je hospodářský růst těchto zemí dlouhodobě zajištěn, mzdy se stále pohybují mezi 3,2 a 4,16 dolarů za hodinu, což je zhruba jedna pětina platů německých. V rozvíjejících se zemích, jako je Malajsie nebo Thajsko (nemluvě o Číně), mzdy nepřesahují jeden dolar na hodinu. Podle statistiky časopisu The Economist jsou současné čs.mzdy ve výrobních odvětvích již poměrně vysoké, zhruba na úrovni Hongkongu. V Thajsku nebo v Mexiku jsou mnohem nižší. Singapur, Tchajwan a Jižní Korea mají sice úroveň mezd mnohem vyšší, ale tyto státy už rozvojovými zeměmi zdaleka nejsou: mají prosperující a rozvinuté hospodářství.Může se zdát, že naše hodinová mzda je v přepočtu na dolar nebo marku stále nízká, ale tato mezera se během několika let rychle zmenší. Československo už dávno nemůže soutěžit s cenou ruské, čínské, vietnamské nebo thajské pracovní síly. Tyto země dokážou díky nižším mzdovým nákladům vyrábět mnohem laciněji než…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte