Nedovolené ozbrojování

Protizákonné Lidové milice

Když loni na podzim předkládal bývalý generální prokurátor ČSFR I.Gašparovič zprávu o vyšetřování zločinů komunismu, nebylo v ní ani slovo o činnosti Lidových milicí. Přitom existence „ozbrojené pěsti dělnické třídy“ nebyla nikdy povolena zákonem. Zformováním a existencí Lidových milicí byla porušena ústava. LM vznikly v únoru 1948 a byly podřízeny přímo ústřednímu výboru KSČ. Více než ústava byla pro komunisty leninská revoluce - „nejvyšší forma a zdroj práva“ a LM sloužily jednoznačně k likvidaci protivníků KSČ. To jakoby prokuraturu nezajímalo.Koncem března podali tři poslanci Federálního shromáždění (J.Honajzer, J.Mlčoch, S.Devátý) na GP ČSFR podnět „k trestnímu stíhání pro nedovolené ozbrojování, obecné ohrožení a zneužití pravomoci veřejného činitele“ na prominenty komunismu, kteří za činnost Lidových milicí v minulosti odpovídali.

Zásahy proti demonstrantům

Poslanec FS za komunistickou stranu a bývalý premiér L.Adamec loni prohlásil, že přece členové Lidových milicí „nebyli špatní chlapi“, že pomáhali lidem, chodili na různé brigády a podobně. Bez ohledu na tento výrok je nezákonná činnost milicí lehce dokazatelná. Připomeňme si nejznámější akce: Na podzim 1968 pomáhaly zlikvidovat studentské stávky, o rok později se účastnily násilného potlačení demonstrací při prvním výročí sovětské okupace. Totéž se opakovalo o devatenáct let později. 22.října 1988 provedli příslušníci SNB…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte