Naši chudí krajané

Češi v Rumunsku se kloní doprava

Při parlamentních volbách před dvěma lety se česká menšina žijící v Rumunsku připojila k většině rumunských obyvatel a volila Ilieska a FSN. Při letošních komunálních volbách však došlo k výrazné změně. V několika obcích zvítězil Demokratický svaz Čechů a Slováků v Rumunsku a jeho kandidáti obsadili místo předsedy obecního úřadu. Změnilo se i smýšlení našich krajanů: mají přehled o politickém vývoji v okolních zemích a začínají chápat, že je nespasí ani Fronta národní spásy ani humanitární pomoc z Československa, ale jedině dobře organizovaná práce a tržní mechanismy.

Nejlépe si pomůže, kdo si sám pomůže

Mezi Čechy žijícími v Rumunsku jsou velké rozdíly, pramenící hlavně z jejich individuální situace. Augustin Jäger z Temešváru je obchodník. Má malý krámek s běžnými věcmi, ale obchoduje s širokým sortimentem zboží, od obilí přes maso až po starožitnosti. Se světem komunikuje telefaxem a jezdí v peugeotu. Udržuje styky s československými obchodníky a politiky a má zájem navazovat další kontakty. Říká, že nejlépe si pomůže ten, kdo si pomůže sám. Mrzí ho, že se občas najdou vysoce postavení lidé z Československa, kteří ani nevědí, že v Rumunsku žijí Češi. Z českých politiků se mu líbí Václav Klaus.V Gerniku, největší české vesnici v Rumunsku, se stal předsedou obecního úřadu pan Bouda. Je zemědělec, a proto jezdí hlavně s koňským povozem. Nemá fax, pouze telefon na úřadě. Gernik není…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte