Odvrácená hrozba reformě

Zpravodaj RESPEKTU na sjezdu ruských poslanců

Zvláště středeční a čtvrteční frontální útok odpůrců reforem jasně ukázal, že předvídat výsledky 6.sjezdu lidových poslanců Ruské federace není snadné. Politický boj mezi levicí a mozaikou demokratických sil nabírá na síle a důraznosti. Jako vždy i zde jde o otázku moci. Na politické scéně Ruska nyní figurují tři „hlavní“ postavy, kolem nichž se rozehrává zápas parlamentního „komparsu“.Hrdinou dne je stále Boris Jelcin a po pátečním úspěšném vystoupení jeho prestiž nesporně stoupla. Je na tom podobně jako kdysi Michail Gorbačov: pro mnohé představuje symbol i prapor, pod nímž se sdružují, aby dosáhli obnovy Ruska. Je tu však i viceprezident Alexandr Ruckoj. Ve volbách dopomohl Jelcinovi k vítězství díky podpoře komunistických sil, na něž měl a dosud má značný vliv. V současnosti je však označován za neoficiálního vůdce tzv. rudohnědé koalice. Třetí postavou je Ruslan Chazbulatov, který se dostal na výsluní díky Jelcinově podpoře.

Potvrzený Jelcin

Před rokem šlo o jediný úkol: proti stranickým strukturám a politickým silám, jež je podporují, vytvořit sevřený blok, který by mohl čelit jejich útoku. Na Ruckém byl ceněn jeho značný kredit v armádě, na Chazbulatovovi skutečnost, že dokázal „zvládat“ parlament, tvořený „agresivně poslušnou většinou“ (termín historika Jurije Afanasjeva). Situace se však podstatně změnila. Jelcin, který usiloval o funkci prezidenta, podporován…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte