Případ hotelu Bristol

Česká vláda: lhostejnost k zákonům

Warimpex: výhodný obchod s cizími pozemky

Spor o stavbu hotelu Bristol (dříve Panorama City) se táhne už téměř pět let. Kontrakt na jeho výstavbu dostala akciová společnost Hotelinvest, která vznikla ze státního podniku Čedok a vídeňské akciové společnosti Warimpex. Proti záměru nelze nic namítat, podepsaný kontrakt však přináší spoustu pochybností.

Warimpex na scéně

Na pozemcích, vyčleněných pro stavbu hotelu Bristol, mělo být podle architektonických plánů z šedesátých let vybudováno Pankrácké náměstí. Bylo jasně určeno, co se bude stavět - hotel (Panorama), administrativní budova (Motokov) a budova rozhlasu. Zbývající plocha se měla zaplnit obchody a potřebnou sítí služeb pro obyvatele okolních sídlišť.V roce 1986 se Ústřední výbor KSČ rozhodl, že na volném pozemku za hotelem Panorama postaví budovu středočeského krajského výboru KSČ. Protiprávně (pozemky nebyly sice zaneseny v pozemkové knize, ale v žádném případě nepatřily KSČ) převedl parcelu na Krajský investorský útvar: ten s ní měl ovšem právo pouze hospodařit. O rok později se komunistická strana nápadu na stavbu vzdala a prostřednictvím vládního usnesení podpořila údajně nezbytnou výstavbu nového hotelu.V tu dobu přichází na scénu rakouská firma Warimpex. Její účast na stavbě hotelu Panorama City zprostředkoval vedoucí čs.obchodního oddělení ve Vídni a bratr tehdejšího premiéra Přemysl Štrougal. Rakušané se spojili s…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte