Topí se vším včetně pneumatik

Zpravodaj RESPEKTU na albánských volbách

Posledního předvolebního mítinku favorizované Demokratické strany (DS) se na tiranském Skanderbegově náměstí zúčastnily desetitisíce lidí. Vůdce strany Sali Berisha tam již předem označil letošní volby za zánik komunismu a zrození demokracie v Albánii. Zbídačená země, která se po letech měla zbavit systému vlády jedné strany (loňské volby byly značně zmanipulované ve prospěch socialistů, rozuměj nedávných komunistů), si ale svobodně zvolila prakticky neomezenou moc jiné strany, tentokrát „demokratů“.

O Sigurimi se nemluví

Dokonale připravená předvolební kampaň vyústila v rozhodné vítězství Demokratické strany, která získala ve 100 obvodech 70 poslaneckých mandátů. Její mluvčí Genc Pollo mi řekl, že kampaň proběhla bez vážnějších incidentů a volby je možné charakterizovat jako zcela svobodné. Jeho kolegové z dalších dvou opozičních stran (sociální demokraté, republikáni) však měli výhrady ke způsobu vedení kampaně jak socialistů, tak i demokratů. Na masových mítincích v Tiraně tvořili nejaktivnější složku davu přívrženci DS přivezení autobusy z tradičního centra opozice ve městě Kavaje. Beze skvrn není ani samotný vůdce demokratů, šestačtyřicetiletý dr.Sali Berisha - kardiochirurg, profesor na lékařské fakultě tiranské univerzity. Je napadán za své někdejší členství v komunistické straně, které mu přinášelo určité výhody, a dále za to, že „odstranil“ otce albánské…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte