Dobře utajené výsledky

Rumunská opozice získala v komunálních volbách

Devátého a třiadvacátého února proběhla v Rumunsku dvě kola komunálních voleb, prvních po 54 letech. Rumunsko tak dostalo šanci získat nejen demokraticky zvolené orgány místní správy, ale také přehled o politické situaci před parlamentními a prezidentskými volbami, plánovanými na letošní květen. Orientace v současném rozložení sil je nanejvýš obtížná, neboť volební výsledky nebyly dodnes oficiálně zveřejněny v dostatečně ucelené a přehledné podobě. Mnozí komentátoři v tom vidí záměr - pro vládnoucí Frontu národní spásy (FSN) volby nevyzněly zrovna nejpříznivěji.Prvního kola se zúčastnilo 64,9% oprávněných voličů (oproti více než 86% při parlamentních volbách v květnu 1990), o účasti v druhém a případných dalších kolech úřady sdělily jen to, že byla nižší. V této souvislosti jsou pozoruhodné výkyvy v udávaném počtu oprávněných voličů: v květnu 1990 17.2 mil., v prosinci 1991 (referendum o ústavě) 15.8 mil. a v únoru 1992 16.4 mil.

Místní zastupitelstva a starostové

Podle zákona, přijatého rumunským parlamentem v listopadu 1991, se hlasovalo zvlášť o kandidátech do místních zastupitelstev a o kandidátech na úřad starosty. Mandáty pro členy zastupitelstev se přitom rozdělovaly podle systému poměrného zastoupení (bez možnosti preferenčních hlasů), zatímco starostové byli voleni systémem většinovým. Kandidátní listiny (resp. jednotlivé kandidáty na úřad starosty) předkládaly…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte