Od této chvíle budu jednat sám

Mašínové: Historie československého odboje

„Když otec opustil rodinu a vstoupil do ilegality, bylo mi pět let,“ říká Zdena Mašínová. "Matka, se kterou se o tom radil, souhlasila. Přitom si jasně uvědomovala důsledky, jež takové rozhodnutí mohlo přinést. Já jsem byla těžce nemocné dítě. Nemohla jsem se až do svých osmi let vůbec pohybovat. Pro matku to byla obrovská zátěž. Pomáhala ale otci, jak se dalo."Zdena Mašínová je dcerou brigádního generála in memoriam Josefa Mašína. Dnes je jí šedesát let. Její otec, účastník prvního i druhého odboje, byl za svou činnost popraven nacisty. Její bratři v padesátých letech bojovali proti komunismu se zbraní v ruce. Když unikli do zahraničí, uvěznila StB jako rukojmí jejich matku, která ve vězení zemřela. Strýc Zdeny Mašínové byl komunisty popraven.

Příběh začíná

Josef Mašín se narodil v roce 1896 na rodinném statku v Lošanech u Kolína. Jako jediný syn se měl ujmout hospodářství, a proto absolvoval studium na hospodářské škole. Za první světové války bojoval v čs.legiích v Rusku. Byl několikrát raněn a mnohonásobně vyznamenán za statečnost.Po válce zkoušel hospodařit v Lošanech, ale brzy se vrátil natrvalo k armádě. V roce 1936 se stal zástupcem velitele dělostřeleckého pluku v Ruzyni. V této funkci jej zastihl Mnichov. To, že jsme se tenkrát nakonec rozhodli nebojovat, bylo pro vlastence Mašína velkým zklamáním. Ostře kritizuje armádní špičku a nazývá je zločinci.15…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte