Fondy nejsou duchové

V čem jsou a v čem nejsou IPF důvěryhodné

V Respektu č.9 jsme publikovali článek Vladislava Krásného pod názvem „Reklamu zaplatí akcionáři“ (titulek redakční - pozn.red.), který se zabýval způsoby, jakými se propagují IPF, a vysvětloval výhodnost přímého investování. Dnes otiskujeme jednu z reakcí na zmíněný článek.

Pan Krásný se dopustil hned několika chybných tvrzení. Souhlasím s razantním nadpisem „Reklamu zaplatí akcionáři“. Pokládám si však řečnickou otázku - kdo jiný by ji měl zaplatit? Tak už to prostě chodí, že reklamu platí zákazníci v ceně jimi koupeného zboží a služeb. A reklama fondů nabízí službu („geniální investování“ a „úspornou správu akcií“). Pokud občan nabídku některého z fondů přijme, je jeho věcí a jeho zodpovědností, jak podrobně se seznámí se závazky, které z tohoto smluvního vztahu vyplývají. Použiji-li autorových údajů, průměrná částka vynaložená fondy na získání jednoho akcionáře není již tak hrozivá: předpokládané výdaje na reklamu jsou 2 miliardy Kčs, předpokládaný počet akcionářů IPF je 4.250.000 občanů (DIK), 2.000.000.000:4.250.000=494 Kčs na jednoho akcionáře.Spíše se lze obávat toho, že v našich specifických podmínkách může část této reklamy zaplatit někdo jiný než akcionáři IPF. Jestliže totiž zakladatelé IPF, státní podniky (zejména banky, pojišťovny a spořitelny), vydají na propagaci jimi založených fondů více, než mohou ze zákona později požadovat od IPF uhradit (tj. 2% z fondem nabyté…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte