Pane vrchní, neplatím!

Finanční trhy potřebují jasný zákon

Bývalý náměstek FMF Dušan Tříska prohlásil před časem v rozhovoru pro týdeník The Economist: „Bude to Divoký západ. Něco jako v Americe dvacátých let. Proč by se to nemohlo odehrát i u nás?"Podle mého názoru by v Československu při vzniku finančních trhů "Divoký západ“ skandálních praktik, konfliktu zájmů a podobně vzniknout neměl. Z velmi jednoduchého důvodu: i v Americe po dvacátých letech finančního dixielandu a „Divokého západu“ přišla léta třicátá a hudba ztichla.Chtěl bych zde nastínit některé problémy, které se občas vyskytují i ve fungujících tržních ekonomikách, a to především proto, že určité lidské vlastnosti (chamtivost a na druhé straně přehnaný, až chorobný strach z případných ztrát) negativně ovlivňují „normální“ chod finančních trhů, burz apod.Protože je v zájmu společnosti, aby finanční trhy byly výkonné a efektivní, je třeba stanovit jasná a průzračná pravidla a zabezpečit všem účastníkům trhu pokud možno rovnou příležitost a přístup k informacím.

„Král arbitráže“

Přestože americké federální zákony jsou jasné a nedvojsmyslné, dochází i v USA k finančním skandálům a nekalým „dobrodružstvím“. Uveďme jeden příklad z 80.let: causu známého amerického financiéra Ivana Boesskyho, který byl nazýván „král arbitráže“.Arbitrážní operace jsou složité. Jejich aktér se snaží vydělat na nepatrné „skulince“, resp. na rozdílu ceny stejného papíru kótovaného simultánně na nejméně…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte