Pacienti života

Liberální školu potřebujeme jako sůl

V dosavadních úvahách o reformě školství se vyhranily dva proudy: striktní režim vycházející z rakouskouherské (středoevropské) tradice a režim liberální, který se snaží odstranit strnulost a pokřivenost, již v žácích pěstovala dosavadní tradice. Oběma proudům jde i o leccos jiného, ale podstatný konflikt vyplývá už z toho, že tradiční režim vyžaduje, aby se podle něj řídilo celé (nebo aspoň celé státní) školství.Odpůrci liberální školy často poukazují na neúspěchy amerického školství, ponechávajíce stranou úspěchy třeba holandské. Odpůrci školy jednotné mohou ukázat mnohem blíž: bídná úroveň českého školství přes všechnu sebechválu bije do očí. Děti u nás vycházejí ze školy bez sebedůvěry a rozhodnosti, nevybaveny návykem rozpoznávat a řešit problémy.

Roztříštěné souvislosti

Autoritativní tradiční škola poskytuje žákům solidní faktické znalosti, ale zároveň je učí smířit se s autoritativním vedením a drilem ve vyučování. Tím je také vede k podřízenosti v situacích, kdy mají splnit své povinnosti v praktickém životě. Látka se tu neprobírá tak, jak o ni má žák a celá třída zájem, nýbrž podle předem stanoveného „optimálního“ plánu. Vyučovací předměty se střídají přesně podle zvonění: teď přestaňte, děti, myslet matematicky a začněte vzpomínat, kde se těží kobalt. Souvislost věcí i žákovského zájmu se tříští. Ve prospěch čeho? Odborný popis skutečnosti je vždycky nějak jednostranný, nelze…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte