Diktát „obézního Severu“

Stav lidských práv na Kubě zlepší jen vnější nátlak

Třetího března schválila Komise OSN pro lidská práva v Ženevě rezoluci, která Kubu přísně kritizuje za jejich porušování. Z bývalých spojenců Havany se za rezoluci postavilo Československo, Rusko, Maďarsko a Bulharsko. Z latinskoamerických zemí zaujaly stejný postoj Argentina, Kostarika a Uruguay. Z celkem jedenatřiceti hlasujících států se na stranu Kuby přidalo pouze sedm - Čína, Írán, Irák, Libye, Sýrie, Angola a Ghana, vesměs země, o nichž rovněž nelze říci, že by si lámaly hlavu s jakýmisi lidskými právy. Slova náměstka kubánského ministra zahraničních věcí a zároveň zástupce Kuby ve zmíněné Komisi OSN Raúla Roy Kourího, že Kuba se nikdy nepodřídí diktátu „obézního Severu“, lze považovat jen za hysterické zvolání do tmy.

George Bush vyzývá ke svobodným volbám

Dvacátého sedmého února tohoto roku vydala tisková agentura Prensa Latina prohlášení, ve kterém Kuba opět odmítla uznat autoritu OSN a její Komise pro lidská práva, pokud jde o ověřování aktuální situace lidských práv na ostrově. Raúl Roa Kourí se k tomu vyjádřil přímo v Ženevě: jeho vláda považuje mandát zvláštního pozorovatele, který by měl monitorovat případy porušování lidských práv, za ilegální a Kuba se nehodlá podřídit žádným závěrům, které OSN případně přijme.Ve stejný den vyšel v miamských listech El Nuevo Herald a The Miami Herald článek George Bushe „Výzva ke svobodným volbám“. Americký…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte