Nezávislé státy vzniklé na území bývalého SSSR hledají nové formy společné existence. To však zdaleka neznamená, že proces dezintegrace je u konce - k zásadním změnám totiž zřejmě dojde i v Ruské federaci. Mnohé z autonomních celků v jejím rámci se už prohlásily za nezávislé státy a řada dalších se k tomu chystá. Týká se to především Povolží, ale v poslední době také Severního Kavkazu.

Na světě je málo oblastí, které by se svou etnickou pestrostí mohly s Kavkazem srovnávat. Pouhý povrchní přehled vzbuzuje respekt: na Kavkaze se hovoří 50 jazyky (z nichž je 38 „paleokavkazských“, 7 indoevropských, 4 turecké a 1 semitský). Kavkazané se hlásí celkem k devíti „církvím“ (z nichž jsou 4 křesťanské, 2 muslimské a 3 židovské), a v důsledku toho patří přinejmenším k dvěma kulturním okruhům - evropskému a předovýchodnímu, islámskému. Administrativním rozhodnutím z třicátých let leží Kavkaz geograficky v Asii, geopoliticky a v převažující míře i kulturně je však součástí Evropy. S tím bychom se měli naučit počítat.

Přes svou impozantní různorodost se Kavkaz cítí jediným celkem a snahy o navázání těsnější spolupráce mezi jednotlivými politickými útvary se projevují odedávna. Sovětské moci se však toto úsilí nehodilo, a proto bylo pronásledováno jako projev „buržoazního nacionalismu“. Teprve v letech perestrojky se mohlo stát předmětem veřejných diskusí a konkrétních politických jednání.

Iniciativy se ujali zprvu gruzínští „zelení“, kteří vystoupili se…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte