Mnozí se dnes ucházejí o Davidovo charisma vyplývající z boje s Goliášem. Bojuje se s StB, KSČ, pragocentrismem, a jak čas běží, stále více s obry nové doby. Není proto divu, že se člověk dočítá v novinách a dozvídá v televizi, že vláda, parlament a jindy zase Občanské fórum ztratily důvěru. Nepřicházejí s tím jen novináři bulvárního tisku, ale také předsedové uznávaných politických stran. A dokonce i slovenský premiér Mečiar ve svém televizním vystoupení ze 17.února.

Existuje nedůvěra, která ukazuje cestu k demokracii, i nedůvěra končící nicotou bratrovražedného boje. Rozdíl mezi první a druhou je často těžko postřehnutelný. První je právem podporovat konkurenční programy, pochybovat a nesouhlasit. Je právem pevně zakotvený v samozřejmém společném světě. Je nedůvěrou v důvěře. Druhá však na ostatní nehledí. Uznává pouze své přítomné pohnutky. Společný svět vylučuje."

Kdo se vás ptal na váš souhlas? Chtějí zatížit státní pokladnu a tedy vaši kapsu s tím, že majetek KSČ to uhradí. Neuhradí… Takže velkorysá gesta byste měli zaplatit vy, vážení spoluobčané. Z vašich daní. A ti, které jste zvolili, se domnívají, že takto rozhodovat mohou." Právě těmito slovy slovenský premiér de facto upřel parlamentu právo suverénně rozhodovat, a tím zpochybnil samotnou myšlenku zastupitelské demokracie. Popřel tak mechanismus, kterým i jemu byly přiděleny pravomoce premiéra. Nemá je proto, že je nejpopulárnějším mužem na Slovensku, ale proto, že ho za premiéra schválila…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte